APIE MUS

VšĮ Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras – tai 2020 m. įsteigtas specializuotas centras, kurio tikslas atliepti vyrų emocinius, psichologinius ir socialinius poreikius.

Įstaigos statusas – nevyriausybinė ne pelno siekianti organizacija.

Įstaiga įsikūrusi pačiame Klaipėdos miesto centre esančiose patalpose, 1923 metais pastatytame R. Meyhoeferio septynaukštyje (Žvejų gatvė 2).

Pastebėję, kad daugeliui vyrų sunku pripažinti turimas problemas dėl visuomenėje gajų stereotipų („vyras turi būti stiprus ir nekalbėti apie jausmus”), grupė psichologų, socialinių darbuotojų bei savanorių nutarė sukurti erdvę, kurioje kiekvienas vyras galėtų jaustis išgirstas ir palaikomas.

vyrų centro vertybės

BENDRYSTĖ

Bendrystė padeda kurti saugią ir palaikančią aplinką, kurioje vyrai gali dalintis savo patirtimis ir iššūkiais, jaustis suprasti ir palaikyti.

ĮGALINIMAS

Fokusas į savarankiškumo skatinimą, suteikiant tam įrankius ir pasitikėjimą savimi, siekti asmeninio augimo ir pozityvių pokyčių.

EMPATIJA

Supratingumas ir atjauta, ieškantiems pagalbos ir palaikymo, yra svarbus aspektas, suteikiantis pasitikėjimą ir saugumo jausmą.

Mūsų misija:

Skatinti Klaipėdos regione gyvenančių vyrų emocinę gerovę ir stiprinti jų psichologinį atsparumą, remiantis empatija, įgalinimu ir bendrystės vertybėmis. Tikime, kad kiekvienas vyras nusipelno supratingos aplinkos, kur jis gali atvirai kalbėtis apie sunkumus, gauti profesionalų palaikymą ir rasti pozityvių pokyčių kelią.

Mūsų vizija:

Siekiame kurti atviresnę, sveikesnę ir psichologiškai stipresnę Klaipėdos apskrities bendruomenę, kurioje kiekvienas vyras nebijo kreiptis pagalbos.

Mūsų ateities tikslas – tapti pavyzdžiu, kaip veiksmingai suteikti vyrams psichologinę, socialinę ir teisinę paramą, kartu prisidedant prie smurto mažinimo bei sąmoningų sprendimų ugdymo.

Organizacijos tikslas

mažinti vyrų patiriamus psichologinius, socialinius ir emocinius sunkumus bei prisidėti prie pozityvaus visuomenės požiūrio į vyriškumą formavimo. Tam pasitelkiame tvarius ir ilgalaikius pagalbos modelius, kurie skatina vyrų savarankiškumą, atsakomybę ir bendruomeniškumą.

Pagrindiniai uždaviniai, padedantys įgyvendinti šį tikslą:

1

Teikti visapusišką pagalbą vyrams

Organizuoti individualias psichologines konsultacijas, savigalbos grupes bei bendrus paramos susitikimus.

Vykdyti emocinės paramos linijos „Nelik vienas” veiklą, sudarančią galimybes konfidencialiems pokalbiams ir pirminiam išklausymui.

Kurti sąlygas vyrų kompleksinei pagalbai, bendradarbiaujant su teisininkais, socialiniais darbuotojais bei įvairiomis institucijomis.

2

Mažinti smurto ir destruktyvaus elgesio apraiškas

Rengti prevencinius mokymus, padedančius atpažinti ir keisti netinkamus elgesio modelius (pvz., pyktį, agresiją, priklausomybes).

Bendradarbiauti su švietimo įstaigomis, bendruomenėmis ir teisėsauga, siekiant iš anksto identifikuoti rizikingas situacijas ir pasiūlyti ankstyvą intervenciją.

Ugdyti gebėjimą spręsti konfliktus nesmurtiniu būdu, viešinti sėkmingas nesmurtinio elgesio praktikas.

3

Plėtoti vyrų emocinį raštingumą ir asmeninę brandą

Organizuoti seminarus, mokymus ir diskusijas, kuriuose aptariamos tokios temos kaip vyriškumas, tarpusavio santykiai, tėvystė ir savęs pažinimas.

Skatinti vyrus ugdyti socialinius ir emocinius įgūdžius, padedančius atpažinti, reikšti ir suprasti savo jausmus.

Palaikyti saviraiškos bei savęs tobulinimo iniciatyvas, suteikiant metodus ir priemones savarankiškiems pokyčiams pasiekti.

4

Formuoti pozityvų visuomenės požiūrį į vyrų emocinę sveikatą

Vykdyti informacines kampanijas, griaunančias stereotipus apie „vyriškąjį stiprumą”, kuris neleidžia kreiptis pagalbos.

Dalyvauti viešuose renginiuose, diskusijose, medijos laidose, supažindinant visuomenę su aktualiais vyrų išgyvenimais, sunkumais ir palaikymo galimybėmis.

Stiprinti bendradarbiavimą su vietos bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis bei savivalda, taip kuriant palaikančią ir empatišką aplinką vyrams.

Bendradarbiaudami su kitomis organizacijomis, viešuoju bei privačiu sektoriumi, nuosekliai siekiame savo pagrindinio tikslo – padėti vyrams jaustis saugiai, laisvai reikšti emocijas ir gauti visokeriopą pagalbą, kuri prisidėtų prie jų asmeninio augimo bei geresnės gyvenimo kokybės. Sėkmingai įgyvendinti uždaviniai atveria kelią teigiamiems pokyčiams ne tik asmeniniame vyrų gyvenime, bet ir visos visuomenės gerovės lygmenyje.

VYRŲ CENTRO ISTORIJA

Įstaigos atsiradimą inicijavo Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro kolektyvo iniciatyvinė grupė bei jos vadovė dr. Dalia Puidokienė ir pilietinės iniciatyvos „Pajūrio vyrų klubas“ tuometinis įkūrėjas ir vadovas Darius Docius.

Pirmaisiais įstaigos veiklos metais buvo vyravo viena veiklos kryptis – specializuotos vyrams emocinės paramos telefonu teikimas. Tam buvo įkurtą emocinės paramos vyrams linija „Nelik vienas“, kurioje emocinę paramą krizes išgyvenantiems vyrams teikia specialius emocinės paramos teikimo mokymus (100 ak. val. trukmės) baigę savanoriai iš visos Lietuvos. Per nepilnus tris linijos veiklos metus sulaukta virš dešimties tūkstančių skambučių, iš kurių į 55% buvo atsakyta ir suteikta emocinė parama. Per šį laikotarpį buvo paruoštos 5 naujų linijos savanorių grupės, viso 54 savanoriai (iš jų 37 moterys ir 17 vyrų), kurie po baigtų mokymų įsipareigojo ilgalaikei savanorystei vyrų linijoje. 2022 metų rugsėjo mėnesį Pagalbos vyrams linija „Nelik vienas“ tapo Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacijos (LEPTA) tikraisiais nariais.

2021 m. centre dirbantys ir savanoriaujantys specialistai pradėjo vesti savigalbos, paramos grupes vyrams išgyvenantiems sunkumus. 2022 m. centro specialistas, kartu su Probacijos tarnybos atstove, pradėjo vesti

smurtinio elgesio keitimo grupes vyrams. 2023 m. įstaiga akredituota teikti psichosocialines paslaugas krizę patiriantiems, Klaipėdos mieste gyvenantiems, vyrams ir (ar) jų šeimoms. Vien per nepilnus pusę metų suteikta virš trijų šimtų kompleksinių konsultacijų vyrams, išgyvenantiems krizinį laikotarpį, taipogi smurto aukoms bei smurtautojams.

Centras glaudžiai bendradarbiauja su Klaipėdos miesto ir rajono, Palangos miesto bei Neringos savivaldybėmis, asociacija „Pajūrio vyrų klubas“, Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriumi, nevyriausybine organizacija „Gentys“. Taipogi, bendradarbiauja ir dalinasi informacija su Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centru bei policija. Įstaigoje praktiką atlieka Klaipėdos universiteto bei Klaipėdos valstybinės kolegijos studentai.

Įstaigos veiklos didžiąja dalimi finansuojamos iš projektinių veiklų bei Klaipėdos miesto savivaldybės projektų lėšų.

Įstaigoje šiuo metu dirba, paslaugas teikia arba savanoriauja: įstaigos bei vyrų linijos vadovas, 2 psichologės, 3 psichoterapeutai, 1 teisininkas, 4 savanorių mokytojai-praktikai, 38 savanoriai (teikiantys emocinę paramą), 2 psichologės-supervizorės.

Centro veikla 2023 metų skaičiais

25 KLIENTAI
2023 metais centro
psichosocialinėmis paslaugomis
pasinaudojo 25 Klaipėdoje
gyvenantys vyrai.
6325 SKAMBUČIAI
2023 metais pagalbos
vyrams linijos „Nelik vienas”
savanoriai atsiliepė į 6325
skambučius ir suteikė emocinę paramą.
633 ASMENYS
2023 metais emocinę paramą
telefonu, internetiniais pokalbiais,
el. laiškais bei antrinę – psichologinę
ar teisinę pagalbą gavo 633
asmenys iš visos Lietuvos.

Vyrų centro veiklos kryptys

Emocinė ir psichologinė pagalba

Ši kryptis apima individualias konsultacijas ir emocinę paramą, teikiamą tiek centre, tiek nuotoliniu būdu:
• Individualios konsultacijos: mūsų psichologai, socialiniai darbuotojai ir kiti specialistai padeda vyrams atrasti efektyvius būdus spręsti asmeninius, šeimos ar darbo sunkumus. Bendradarbiaujame, kad kiekvienas klientas jaustųsi suprastas ir palaikomas.
• Emocinės paramos linija: vyrams, norintiems likti anonimiškiems, siūlome konfidencialią pokalbių telefonu ar internetu galimybę. Tai pirmas žingsnis, kai reikia išklausymo, patarimo ar tiesiog palaikymo.
• Pagalba įveikiant priklausomybes ir kitus psichoemocinius iššūkius: kai vyrui sunku susitvarkyti su sielvartu, nerimu, depresija ar priklausomybe, specialistai parenka individualius metodus, kurie padeda atgauti emocinę pusiausvyrą ir motyvaciją keisti gyvenimo būdą.

Savigalbos grupės

Savigalbos grupės suteikia galimybę vyrams dalytis savo istorijomis, mokytis vieniems iš kitų ir jausti bendrystę:
• Uždaro formato susitikimai: saugumas ir konfidencialumas leidžia atvirai kalbėti apie vidinius išgyvenimus, asmeninius ir tarpasmeninius sunkumus. Dalyvaudami šiose grupėse, vyrai labiau pasitiki savimi, geriau atpažįsta ir valdo savo emocijas.
• Grupės moderavimas: profesionalūs grupių vadovai padeda išlaikyti konstruktyvų, palaikantį bendravimą. Taip ugdoma pagarba, tarpusavio pagalba ir stiprinamas savigarbos bei pasitikėjimo savimi jausmas.

Nesmurtinio elgesio mokymai ir prevencinė veikla

Siekiame padėti vyrams keisti destruktyvius elgesio modelius ir mokytis konstruktyvaus bendravimo:
• Nesmurtinio elgesio mokymai: praktinės programos, orientuotos į konfliktų sprendimą be smurto. Dalyviai ugdo gebėjimą valdyti pyktį, adekvačiai reikšti emocijas ir atpažinti situacijas, kada būtina kreiptis pagalbos.